Michał Mroczek

sobota, 18 października 2014

Tatry Zachodnie - Czerwone Wierchy

Tatry Zachodnie - Czerwone Wierchy - Małołączniak 2096 m.n.p.m. 

Tatry Zachodnie to idealne miejsce dla osób, które chciałyby zacząć swoją przygodę z górami wysokimi. W tych górach spokojnie można sprawdzić swoje umiejętności i przygotowanie kondycyjne. Mnogość szczytów i kilometry szlaków daje również możliwość nabycia nowych doświadczeń z zakresu szeroko pojętej topografii. Osoby doświadczone również znajdą tutaj coś dla siebie. W niniejszym artykule chciałbym zaproponować Wam popularną, choć bardzo atrakcyjną trasę przez Czerwone Wierchy.


Moja propozycja będzie skierowana głównie do osób ambitnych, ponieważ sumaryczny czas potrzebny na przejście tej trasy wynosi według mapy niespełna 10 godzin. W sierpniu 2014 roku udało mi się przejść tą trasę w niecałe 8 godzin, przy czym w trakcie wędrówki zrobiłem sobie kilka dłuższych przerw (od kilkunastu do kilkudziesięciu minut) na delektowanie się przepięknymi widokami towarzyszącymi mi tego dnia i spożycie posiłków.

Tatry Zachodnie - zielony szlak na trasie Schronisko PTTK na Hali Ornak - Ciemniak 2096 m.n.p.m.
Trasa rozpoczyna się w Kirach, gdzie można zostawić samochód (uwaga) na parkingu niestrzeżonym, płatnym. Opłata wynosi 20 zł, a samochód może zostać na parkingu do bólu. Wędrówkę rozpoczynamy szlakiem zielonym podążając w kierunku Schroniska PTTK na Hali Ornak. Jeżeli ktoś ma potrzebę może zawitać do schroniska lub bezpośrednio udać się w kierunku Ciemniaka. Przewidywany czas z Kir na szczyt Ciemniaka zielonym szlakiem przez Chudą Przełączkę 1850 m.n.p.m. wynosi 5 godzin.

Na szczycie warto się zatrzymać na dłużej, ponieważ od zachodu rozciąga się piękna panorama Tatr Zachodnich. Natomiast od południowego wschodu widać strzeliste szczyty Tatr Wysokich. Widok na wysokie będzie nam towarzyszył podczas dalszej wędrówki, dlatego też warto skupić się w tym miejscu na upajaniu się widokami z kierunku zachodniego.

Ciemniak to pierwszy z czterech szczytów wchodzących w skład Czerwonych Wierchów. Poza nim w skład wchodzą jeszcze: Krzesanica, Małołączniak i Kondracka Kopa. Najwyższym wierzchołkiem Czerwonych Wierchów jest Krzesanica 2122 m.n.p.m. leżąca pomiędzy Ciemniakiem, a Małołączniakiem. Ciekawostką jest fakt, że oba te szczyty mierzą dokładnie 2096 m.n.p.m.

Tatry Zachodnie - Czerwone Wierchy - Ciemniak 2096 m.n.p.m.
Z Ciemniaka kierujemy się we wschodnim kierunku wypatrując szlaku o kolorze czerwonym. To nim widzie dalsza trasa, aż do Kondrackiej Kopy 2005 m.n.p.m., najniższego i zarazem ostatniego od tej strony szczytu Czerwonych Wierchów. Odcinki pomiędzy wierzchołkami na samej grani są dość krótkie i wynoszą od 20-25 minut. Warto zatrzymać się na dłużej na Kondrackiej, ponieważ dalsza wędrówka będzie wiodła w kierunku północnym, zatem od tego miejsca pożegnamy się z miłym widokiem Tatr Wysokich.

Tym razem kierujemy się żółtym szlakiem w kierunku Kondrackiej Przełęczy 1725 m.n.p.m. Podczas zejścia można obserwować przeludnioną drogę na Giewont. W mojej propozycji omijam ten szczyt. Nigdy na nim nie byłem i szczerze mówiąc nie szczególnie mnie na niego ciągnie, choć okazji było już nie mało.

Cały czas trzymamy się szlaku żółtego i kierujemy się z Kondrackiej Przełęczy na Rówienki 1163 m.n.p.m. Zejście jest dość strome, dlatego też polecam w tym miejscu kije trekkingowe. Nie jestem stałym użytkownikiem tego sprzętu, lecz w tym miejscu naprawdę zdaje to egzamin, szczególnie, gdy ktoś chce schodzić szybko i w miarę bezpiecznie.

Tatry Zachodnie - Giewont - 1895 m.n.p.m.
Dalsza wędrówka wiedzie głównie przez teren zalesiony, ale nie powinno to być powodem do smutku, ponieważ w lesie można także znaleźć coś co zachwyci oko lub ucho. Z Rówienek pilnujemy czarnego szlaku wiodącego przez Miętusi Przysłop 1189 m.n.p.m., więc musimy przygotować się na delikatne podejście. Następnie Ścieżką nad Reglami schodzimy do Cudakowej Polany 952 m.n.p.m. skąd już tylko 15 minut zielonym szlakiem do Kir, z których rozpoczynaliśmy swoją wędrówkę.

Poniżej przedstawiam czasy poszczególnych odcinków:
 Kiry - Schronisko PTTK na Hali Ornak (1 godz. 30 min.)
 Schronisko PTTK na Hali Ornak - Ciemniak (3 godz. 30 min.)
 Ciemniak - Krzesanica - Małołączniak (45 min.)
 Małołączniak - Kondracka Kopa (25 min.)
 Kondracka Kopa - Kondracka Przełęcz (45 min.)
 Kondracka Przełęcz - Rówienki (1 godz. 30 min.)
 Rówienki - Cudakowa Polana (1 godz.)
 Cudakowa Polana - Kiry (15 min.)

Dla tych z Was, którzy lubią wykresy przygotowałem wykres wysokości poszczególnych punktów na trasie Kiry - Czerwone Wierchy - Kiry. Dodatkowo na wykresie zamieściłem informację z czasem przejść poszczególnych odcinków.

Przewyższenia oraz czasy na trasie Kiry - Czerwone Wierchy - Kiry

Poniżej zamieszczam więcej zdjęć ze szlaku.

2 komentarze: