Michał Mroczek

wtorek, 26 sierpnia 2014

Bieszczady - Połonina Caryńska, Mała i Wielka Rawka

źródło: https://www.facebook.com/BieszczadyPhotography - wejście w kierunku Połoniny Caryńskiej

"Bieszczady na wakacje" to myśl przewodnia, która towarzyszy mi podczas pisania tego artykułu. Jest on naturalną kontynuacją poprzedniego wpisu, w którym zaproponowałem jedną z tras (Wołosate - Tarnica - Halicz - Rozsypaniec - Wołosate) zdecydowanie godnych rozważenia podczas wyjazdu w Bieszczady. Dzisiejsza propozycja jest w mojej ocenie nieco bardziej wymagająca, lecz z pewnością warta uwagi. Mowa tutaj o pętli rozpoczynającej i kończącej się w Ustrzykach Górnych, której szlaki wiodą przez Połoninę Caryńską oraz Małą i Wielką Rawkę.


Połonina Caryńska rozciąga się pomiędzy Brzegami Górnymi, a Ustrzykami Górnymi. Jej najwyższy wierzchołek mierzy 1297 m.n.p.m., gdzie usytuowany jest punkt widokowy. Mała 1272 m.n.p.m. i Wielka Rawka 1307 m.n.p.m. są szczytami położonymi po przeciwległej stronie w kierunku południowym i południowo-zachodnim. Wielka Rawka jest najwyższym szczytem pasma granicznego w Bieszczadach Zachodnich.

By zdecydować się na przemierzenie proponowanej przeze mnie trasy należy zarezerwować sobie ok. 7 godzin na górską wędrówkę. Po drodze będziemy mijać schronisko turystyczne PTTK Bacówka pod Małą Rawką, gdzie można się posilić, odpocząć i zaopatrzyć się w dodatkową wodę, czy prowiant. Osobiście polecam zatrzymać się tam na naleśniki, ponieważ są naprawdę smaczne.

źródło: https://www.facebook.com/BieszczadyPhotography - Bacówka pod Małą Rawką

Nasza wędrówka rozpoczyna się w samym sercu Ustrzyk Górnych. Czerwonym szlakiem kierujemy się w stronę Połoniny Caryńskiej. Pierwsza część tego odcinka to wędrówka pomiędzy drzewami z ograniczonymi widokami. Warto jednak poświęcić ok. 1 godz. 40 min., aby dotrzeć na grań połoniny, z której widoki rekompensują nam cały włożony wysiłek w nasze podejście.

Wędrując czerwonym szlakiem, po ok. 2 godz. 30 min. docieramy do złączenia dwóch szlaków, czerwonego i zielonego. Od tego momentu swoją uwagę skupiamy już wyłącznie na szlaku zielonym, którym będziemy opuszczać połoninę. Zanim jednak do tego dojdzie, polecam krótki odpoczynek na punkcie widokowym przy złączeniu szlaków. To miejsce, z którego w pełnej okazałości widać nasz dalszy cel wędrówki - Wielką Rawkę znajdującą się dokładnie po przeciwległej stronie.

źródło: https://www.facebook.com/BieszczadyPhotography - Połonina Caryńska

Po krótkim odpoczynku, krótkiej sesji zdjęciowej (polecam) i regeneracji naszych sił możemy ruszać dalej, trzymając się już szlaku w kolorze zielonym. Po ok. 1 godz. powinniśmy dotrzeć do Przełęczy Wyżniańskiej 855 m.n.p.m. skąd już tylko rzut beretem do schroniska PTTK Bacówka pod Małą Rawką. Jeżeli poczujecie potrzebę i chęć to możecie się tam zatrzymać, jeżeli nie ma takiej konieczności można ruszać dalej w trasę.

Odcinek od schroniska do Małej Rawki jest dość stromy, więc pokonywanie go zajmie nieco więcej energii niż poprzednie podejścia. Nie należy się go jednak obawiać, ponieważ większość ludzi powinna sobie z nim poradzić bez większych przeszkód. Z doświadczenia jednak wiem, że większość również będzie potrzebowała kilku krótkich, dosłownie minutowych odpoczynków na wyregulowanie oddechu :)

źródło: https://www.facebook.com/BieszczadyPhotography - widok z Połoniny Caryńskiej

Ze szczytu Małej Raki jest już tylko 20 minut do wierzchołka Wielkie Rawki, dlatego proponuję nie robić dłuższej przerwy w tym miejscu, tylko zdobyć się jeszcze na odrobinę wytrwałości i udać się już bezpośrednio na wyższy szczyt. W tym miejscu zmieniamy kolor szlaku na żółty.

Widoki, które rozpościerają się z Wielkiej Rawki są naprawdę cudowne. Warto uwiecznić chwilę i zrobić kilka pięknych zdjęć. Na tym szczycie warto spędzić dłuższą chwilę i zrekompensować sobie ostre podejście pięknymi panoramami zarówno od strony polskiej, słowackiej i ukraińskiej. Obowiązkowo muszę dodać, że nieopodal znajduje się Krzemieniec, miejsce w którym stykają się trzy granice wyżej wymienionych państw. Osoby, które będą miały moc mogą zafundować sobie rozszerzenie proponowanej przeze mnie trasy właśnie o ten punkt.

źródło: https://www.facebook.com/BieszczadyPhotography - Rawki o zachodzie słońca

Droga w dół wiedzie niebieskim szlakiem przez kosodrzewiny, a następnie piękny bukowy las. Zejście zajmuje ok. 1 godz. 20 min. Nasza wędrówka kończy się w miejscu, w którym się rozpoczęła - Ustrzykach Górnych. Jako ciekawostkę dodam, że w Ustrzykach można spotkać jednego z Zakapiorów Bieszczadzkch, Adama Długiego. Warto o niego zapytać, ponieważ rozmowa z nim może być uzupełnieniem pięknie spędzonego dnia. Adam zna wiele ciekawych historii dotyczących tamtych rejonów i z chęcią się nimi dzieli, więc warto zaprosić go na piwo i wysłuchać co ma do powiedzenia :) Może opowie Wam jak polował na żmije, albo szepnie co nieco o niejakim Zakapiorze Majster Bieda :)

Poniżej prezentacja czasów na poszczególnych odcinkach szlaku.

 Ustrzyki Górne - Połonina Caryńska 1239 m.n.p.m. (2 godz. 30 min.)
 Połonina Caryńska 1239 m.n.p.m. - Przełęcz Wyżniańska (1 godz.)
 Przełęcz Wyżniańska - Mała Rawka (1 godz. 40 min.)
 Mała Rawka - Wielka Rawka (20 min.)
 Wielka Rawka - Ustrzyki Górne (1 godz. 20 min.)

źródło: www.e-gory.pl
Podziękowania dla Mirka Kaźmierczaka z https://www.facebook.com/BieszczadyPhotography za udostępnienie zdjęć z Tarnicy, Halicza i Rozsypańca. Jednocześnie zachęcam do odwiedzania fanpage'a Bieszczady Photograpfy, znajdziecie tam mnóstwo świetnych zdjęć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz